Кина упати остра порака до САД: „Продолжувате со опасните провокации“

од Stefanija Kuzmanovska

Кина ја обвини американската војска за „злоупотреба на меѓународното право“ и ја предупреди дека продолжува со „опасните провокации“ во Источна Азија, откако разурнувач на американската морнарица го направи својот прв премин низ Тајванскиот теснец во 2024 година.

Кинеската владејачка Комунистичка партија го смета Тајван за дел од својата територија, иако никогаш не го контролирала, а лидерот Си Џинпинг не ја отфрли можноста за употреба на воена сила за „повторно обединување“ на островот со копното.

Во исто време, според Законот за односи со Тајван, САД се обврзани да му обезбедат на Тајван воени средства за самоодбрана, што Пекинг го смета за мешање во неговите внатрешни работи, пишува Си-Ен-Ен.

„Бродот помина низ коридор во теснецот што е надвор од територијалното море на која било крајбрежна држава“, рече портпаролката на седмата флота на американската морнарица Меган Грин, велејќи дека потегот е во согласност со меѓународното право.

Кинеското министерство за одбрана соопшти дека САД „се додворуваат на опасностите“ со такви активности и дека е потребна промена за да се избегнат поморски и воздушни несреќи.

„Основната причина за кинеско-американското поморско и воздушно безбедносно прашање лежи во провокациите на американската војска на прагот на Кина“, го цитираше кинеската новинска агенција Ксинхуа портпаролот на министерството за одбрана, Ву Чиан.

Портпаролот ја повикал американската страна да престане да го злоупотребува меѓународното право и да престане со сите опасни провокации.

Односите меѓу двете земји долго време беа затегнати, а на почетокот на овој месец командантот на американската Индо-пацифичка команда, адмирал Џон Аквилино, го обвини Пекинг за зголемени тензии. Тој исто така рече дека очекува демонстрација на моќта на Кина против Тајван по изборните резултати.

Слични содржини