Кирил Петков ја прекина предизборната кампања

од Илинка Илиоска

Поранешниот бугарски премиер, Кирил Петков рече дека ја прекинува предизборната кампања додека не се разреши ситуацијата по фаталната сообраќајна несреќа која се случи вчера.

Вчера околу 17 часот и 30 минути во близина на Варна се случи тешка сообраќајна несреќа со автомобил во кој патувал Кирил Петков. Возилото удрило во патнички автомобил во кој биле маж и жена. Возачот починал на лице место, а неговата сопруга итно е пренесена во болница и се бори за живот.

Во болницата „Света Ана“ во Варна продолжуваат да се борат за животот на жената која беше тешко повредена во сообраќајна несреќа кај Аксаково. Состојбата на 58-годишната Красимира е сериозна. Таа се наоѓа на одделението за интензивна нега во Универзитетската болница „Света Ана“ во Варна, каде и се медицински седативи за да може да ги издржи операциите. Таа имаше операција синоќа. Нејзината слезина беше отстранета бидејќи крвареше. Оперирана и е левата нога бидејќи се здобила со тешка скршеница во неа.

Красимира и нејзиниот сопруг Христо, кој бил професионален возач, патувале кон нивниот дом во Аксаково кога се случила фаталната несреќа.

Четворицата учесници во сообраќајната несреќа на поранешниот бугарски премиер и претседателот на „Продолжуваме со промената“ Кирил Петков, веќе се сослушани.

На починатиот возач денеска ќе биде извршена обдукција. Примерок крв за алкохол ќе биде земен и од возачот на автомобилот на НСО, најави и Василев.

„Испитани се сите четири лица кои патувале со возилото на Националната служба за безбедност. Синоќа веднаш по увидот на местото на несреќата лично воениот обвинител во градот Варна. Денеска сослушувања на нови лица кои биле Присутен на несреќата ќе продолжи веднаш откако се случила, колку што ми е познато, дозволената максимална брзина е околу 60 километри на час на оваа делница од патот, пред да се влезе во градот Аксаково“, соопшти и судијата. „Со која брзина се движеле двата автомобили ќе стане јасно откако ќе се соберат сите докази и ќе се назначи автотехничкото вештачење кое ќе даде одговор за механизмот на несреќата и евентуално кој од возачите, какви дејствија презел непосредно пред несреќата. се случи“, додаде тој.

„Се работи за неправилен маневар, одземена предност“, изјави за медиумите директорот на окружната управа на МВР во Варна, Андреј Ангелов.

Засега, од сите изјави на официјални лица, се чини дека најверојатно загинатиот возач ќе биде обвинет за несреќата. Се уште нема податоци со која брзина се движеле двата автомобила и дали се почитувале ограничувањата за конкретната локација.

Слични содржини