Кој е Роберт Фицо, премиерот на Словачка кој денеска беше ранет?

од Илинка Илиоска

Премиерот на Словачка, Роберт Фицо е ранет денеска во обид за атентат по состанокот на владата во близина на Братислава. Словачкиот портал Правда пишува дека напаѓачот испукал неколку куршуми кон Фицо, по што полицијата го уапсила.

Премиерот на Словачка, според медиумите, со хеликоптер е префрлен во болница во главниот град на таа земја и неговата здравствена состојба е многу сериозна.

Правда пишува дека по владиниот состанок во Хандлова, Фицо прошетал меѓу народот. Според нивните информации, премиерот бил погоден со неколку куршуми во градите и стомакот.

Полицијата веднаш приведе маж кој е осомничен за нападот. Подоцна информацијата за пукањето во премиерот ја потврди и портпаролот на МВР, Матеј Нојман.

„Слушнав три или четири истрели. Видов како Фицо падна на земја. Убиецот потоа беше фатен“, изјави очевидец.

Потпретседателот на Собранието Љубош Блаха соопшти дека седницата на Националниот совет на Република Словачка е прекината на неопределено време поради атентатот на премиерот.

Лидерот на Словачката народна партија, Андреј Данко, изрази поддршка за партијата Смер-СД и премиерот Роберт Фицо. Данко посочува дека верува оти ќе се истражат околностите. Според него, јасно е дека атентатот на Фиц е резултат на општествени конфликти.

„Шокиран сум и згрозен од пукањето на премиерот Роберт Фицо во Хандлов. Недвосмислено и силно го осудуваме секое насилство. Веруваме дека премиерот Фицо ќе биде добро и дека овој страшен чин ќе биде расчистен што е можно поскоро“, изјави Михал Шимечка, претседател на Прогресивна Словачка.

Словачката претседателка Зузана Чапутова остро го осуди денешниот „брутален и неселективен напад врз премиерот Роберт Фицо“.

„Шокиран сум. На Роберт Фицо му посакувам сета сила во овој критичен момент да се опорави од нападот“, велат од прес-службата на Чапутова.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ преку својот Твитер профил порача дека се моли за здравје на ранетиот премиер на Словачка.

„Шокиран сум од атентатот на Роберт Фиц, голем пријател на Србија и мене. Драг пријателе, се молам за тебе и за твоето здравје“, напиша Вучиќ.

Кој е Роберт Фицо?

Роберт Фицо и неговата левичарска партија победија на парламентарните избори во Словачка на почетокот на октомври 2023 година, водејќи кампања на проруска и антиамериканска порака.

Фицо се противи на санкциите на ЕУ против Русија, отворено се прашува дали Украина може да ги протера руските војници од земјата и сака да го блокира влезот на Украина во НАТО.

Тој предлага наместо да испраќаат оружје во Киев, ЕУ и САД да го искористат своето влијание за да ги принудат Русија и Украина да потпишат компромисен мировен договор.

59-годишниот, чиј про-московски став поттикна стравувања дека Словачка ќе и се придружи на Унгарија и нејзиниот авторитарен лидер Виктор Орбан во оспорувањето на консензусот на ЕУ за поддршката за Киев, верува дека „луѓето во Словачка имаат поголеми проблеми од Украина“, пишува чувар.

Како што објави Ројтерс, неговиот предизборен повик „Ниту еден круг“ за Украина ги повика гласачите во земјата со 5,5 милиони жители, каде само малцинство од земјата-членка на НАТО верува дека Русија е виновна за војната во Украина.

Фицо, за кого аналитичарите сметаат дека е „инспириран од унгарскиот премиер Виктор Орбан“, рече дека во срцето ги има интересите на Словачка и сака војната да заврши. Западните сојузници и Украина велат дека прекинот на воената помош за Киев само ќе и помогне на Русија.

„Го гледаме Виктор Орбан како еден од оние европски политичари кои не се плашат отворено да ги бранат интересите на Унгарија и на унгарскиот народ“, изјави Фицо за Ројтерс.

Како што додаде, Орбан ги става на прво место „а тоа треба да биде улогата на избран политичар, да се грижи за интересите на своите гласачи и на својата земја“.

Фицо ја критикуваше и либералната претседателка на земјата, Зузана Чапутова, која го тужеше минатиот месец за ширење лаги за неа.

Тој етикетираше разни противници и невладини организации дека ги следат инструкциите на американскиот финансиер Џорџ Сорос.

Роберт Фицо е роден на 15 септември 1964 година во работничко семејство во Топољчани.

Поранешниот популистички премиер Роберт Фицо и неговата левичарска партија победија на парламентарните избори во Словачка, водејќи кампања на проруска и антиамериканска порака.

Фицо вети дека ќе ја прекине воената помош за Украина доколку успее да се врати на власт.

Фицо се противи на санкциите на ЕУ против Русија, отворено се прашува дали Украина може да ги протера руските војници од земјата и сака да го блокира влезот на Украина во НАТО.

Тој предлага наместо да испраќаат оружје во Киев, ЕУ и САД да го искористат своето влијание за да ги принудат Русија и Украина да потпишат компромисен мировен договор.

59-годишниот, чиј про-московски став поттикна стравувања дека Словачка ќе и се придружи на Унгарија и нејзиниот авторитарен лидер Виктор Орбан во оспорувањето на консензусот на ЕУ за поддршката за Киев, верува дека „луѓето во Словачка имаат поголеми проблеми од Украина“, пишува чувар.

Како што објави Ројтерс, неговиот предизборен повик „Ниту еден круг“ за Украина ги повика гласачите во земјата со 5,5 милиони жители, каде само малцинство од земјата-членка на НАТО верува дека Русија е виновна за војната во Украина.

Фицо, кој аналитичарите го сметаат за „инспириран од унгарскиот премиер Виктор Орбан“, рече дека во срцето ги има интересите на Словачка и сака војната да заврши. Западните сојузници и Украина велат дека прекинувањето на воената помош за Киев само ќе и помогне на Русија.

„Го гледаме Виктор Орбан како еден од оние европски политичари кои не се плашат отворено да ги бранат интересите на Унгарија и на унгарскиот народ“, изјави Фицо за Ројтерс минатиот месец.

Како што додаде, Орбан ги става на прво место „а тоа треба да биде улогата на избран политичар, да се грижи за интересите на своите гласачи и на својата земја“.

Фицо ја критикуваше и либералната претседателка на земјата, Зузана Чапутова, која го тужеше минатиот месец за ширење лаги за неа.

Тој етикетираше разни противници и невладини организации дека ги следат инструкциите на американскиот финансиер Џорџ Сорос.

Роберт Фицо е роден на 15 септември 1964 година во работничко семејство во Топољчани.

До шестгодишна возраст живеел со семејството во селото Хрушовани.

Фицо има брат Ладислав и сестра Луција.

Сопругата Светлана е адвокат и професор.

Тие се запознале додека студирале во Братислава. Имаат еден син.

Фицо дипломирал право на Универзитетот Комениус во Братислава во 1986 година и се приклучил на тогашната владејачка Комунистичка партија.

Докторирал во 1992 година.

Од дипломирањето до 1995 година, работи во Министерството за правда на Словачка.

Од 1994 до 2000 година работел како претставник на Словачка пред Европската комисија за човекови права и Европскиот суд за човекови права.

Фицо ја води партијата СМЕР-Социјалдемократија од 1999 година, откако ја основа за да се спротивстави на централнодесничарската реформска влада.

Тој го пренесе своето незадоволство од либералните економски реформи во својата прва изборна победа во 2006 година.

Тој, исто така, ја одржа нацијата на пат да го усвои еврото во 2009 година и покрај тоа што формираше влада со националисти.

Тој беше премиер до 2010 година, а потоа од 2012 до 2018 година.

Политичкото богатство на Фиц избледе во 2018 година кога новинарот Јан Куцијак, кој истражуваше корупција на високо ниво, и неговата свршеница, Мартина Куснирова, беа убиени од платенци.

Ова предизвика масовни антикорупциски протести и Фицо беше принуден да поднесе оставка.

СМЕР ја загуби власта на изборите во 2020 година од партиите кои ветија дека ќе ја искоренат корупцијата, а неговата партија се распадна.

Фицо ги отфрли обвинувањата за корупција што ја оптоваруваа неговата партија во текот на неговата политичка кариера.

Тој беше обвинет за криминален заговор во 2022 година за користење полициски и даночни информации за политички непријатели – обвиненија што тој ги негираше и кои подоцна беа отфрлени.

Меѓу првите кои му ја честитаа победата на Фицо беа Милорад Додик, претседателот на Република Српска (БиХ) и Виктор Орбан, премиерот на Унгарија, кој на својот Х профил напиша:

„Погодете кој се врати! Честитки до Роберт Фиц за неговата несомнена победа на парламентарните избори во Словачка. Секогаш е добро да се работи заедно со патриот. Со нетрпение го очекувам“.

Слични содржини