Колку долго вакцината ќе ни обезбеди заштита од вирусот?

од Берта Китинска

Компанијата „Модерна“ и веќе одобрената вакцина „Фајзер“  во Велика Британија, наводно, нуди повеќе од 90 проценти заштита од козил 19. Вакцината на британско-шведскиот фармацевтски концерн АстраЗенека заштитува најмалку 70 проценти. Сите надежи се дека вакцините ќе го спречат ширењето на коронавирусот во догледно време и ќе ја запрат пандемијата, пишува Дојче Веле.

Прашањето е, сепак, колку долго човечкото тело ја задржува заштитата од вирусот?

Сè уште нема долгорочни студии, така што нема одговор на тоа прашање. Претходните студии, имено, траеја само неколку месеци. Според неодамнешното истражување на Калифорнискиот институт за имунологија во Ла Јола, најмалку пет месеци по појавата на симптомите, постоењето на антитела и таканаречени Т-клетки може да се докаже – ова се двете главни оружја на одбранбениот систем на човечкото тело.

Антитела и Т-клетки

Томас Јакобс од Институтот за тропска медицина во Хамбург „Бернхард Нохт“, смета дека ова се охрабрувачки податоци. Особено издвојува две работи: во студијата постои таканаречен „стерилен имунитет“, што зависи од голем број неутрализирачки антитела. Ако има многу такви антитела, тие го уништуваат вирусот пред да влезе во клетките. Притоа, ефективната вакцина може дури и да предизвика подобар одговор на антитела отколку природна реакција.

Покрај тоа, се покажа дека Т-клетките, лимфоцити одговорни за клеточниот имунитет, се присутни веќе неколку месеци. Врз основа на ова, може да се очекува слабеење на симптомите на болест на ковид 19, објаснува Јакобс. Таквиот клинички имунитет им овозможува на пациентите да имаат само благи симптоми, како што е настинка. И иако засега не можеме да зборуваме за траен стерилен имунитет предизвикан од вакцината. Резултатите од претходната студија на Калифорнискиот институт се охрабрувачки, вели Јакобс.

Друга студија неодамна објави дека постоењето на Т-клетки може да се докаже шест месеци по инфекцијата со вирусот Сарс-КоВ-2. „Ветува вести. „Ако природната инфекција со вирусот може да предизвика толку силен одговор на Т-клетките, тоа може да значи дека вакцината може да го постигне истото“, напиша Фиона Ват, претседател на британскиот Совет за медицински истражувања, во написот објавен во БМJ.

Надеж за долготраен имунитет

Карстен Вакл, имунолог од Институтот за труд во Лајбниц при Техничкиот универзитет во Дортмунд, потсетува дека кај другите коронавируси, кои предизвикуваат настинка, едно лице е заштитено од новата болест во просек до една и пол година. Но, природната инфекција не може да се спореди со вакцинацијата, бидејќи одговорот на имунолошкиот систем по вакцинирањето е многу поефикасен, вели Вакл. „Се надеваме дека имунитетот предизвикан од вакцината трае многу подолго.

Може да биде неопходна редовна вакцинација

Покрај тоа, сè уште не е јасно дали вакцината ќе заштити од пренесување на вирусот на други. „Кога има силен одговор на антитела, веројатноста за пренесување на вирусот е многу мала“, вели Јакобс. Но, со клинички имунитет, сè уште може да постои ризик од пренесување на вирусот на други. Дополнителни студии допрва ќе се спроведуваат на ова прашање.

Сè на сè, заклучува имунологот Вакл, вакцината прво би се користела за смирување на ситуацијата. „Дури и ако заштитата трае само две години, луѓето можат повторно да се вакцинираат“, вели германски имунолог. Getе ги оптеретуваше нервите на луѓето, но ќе беше возможно. Вирусот Сарс-КоВ-2 ќе биде друга причина за болеста против која мора редовно да се вакцинираме. „Но, веќе немаше да имаме пандемија“, рече германскиот имунолог.

loading...

Слични содржини