Костовски: Мицкоски блефира со контактите и позициите и ветува сѐ и сешто

од Nikola Popovski

Најголем дел во СДСМ, но ако ме прашате и мене лично, ќе потенцираме дека станува збор за своевиден блеф од страна на опозицијата со некакви контакти, понуди, набавки. Ние не живееме во некоја неразвиена и недемократска земја, туку се знае како идат сите постапки за тие понуди. Тоа беше и кажано денеска. Јас лично дека ова е еден обид за заташкување на целата афера со градоначалничката Арсовска и сега се прави дефокус на целата состојба. Можеби и има желба за некакви провизии кога станува збор за вакви понуди во четири очи, рече пратеникот од СДСМ, Мартин Костовски за најавените предлози од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за справување со енергетската и економската криза.

Според него, „Мицкоски досега ветувал сѐ и сешто, но Владата е спремна да се справи со најтешките пет-шест месеци во историјата на светското човештво на европско тло“.

-Матрицата на размислување на ВМРО-ДПМНЕ е дека традиционално има некакви понуди во четири очи и провизии. Да, се преговара со сите соседи и се оди транспарентно. Јас сум непоправлив оптимист за набавката, не само од Бугарија, се разговара и со Грција за набавка на јаглен, со Србија за природен гас, кажа Костовски во емисијата „Топ тема“.

Слични содржини