Ковид-биланс: Осум градови имаат НУЛА активни случаи

од Nikola Popovski

Бројот на активни случаи на ковид 19 во земјава рапидно се намалува.  Во моментов најголем број има во Скопје 167, додека пак Кавадарци, Свети Николе, Ресен, Берово, Пробиштип, Богданци, Демир Капија, Пехчево и Дојран се без активни случаи.

Четири градови се со по еден заразен.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68.627, активни 167
Куманово 8.872, активни 49
Прилеп 8.322, активни 32
Тетово 7.239, активни 32
Битола 6.304, активни 16
Велес 5.471, активни 3
Гостивар 5.180, активни 13
Кавадарци 5.153, активни 0
Охрид 5.014, активни 22
Штип 4.960, активни 3
Струмица 4.114, активни 7
Струга 2.981, активни 4
Кочани 2.791, активни 4
Кичево 2.588, активни 34
Гевгелија 2.195, активни 2
Неготино 2.184, активни 3
Свети Николе 1.523, активни 0
Ресен 1.234, активни 0
Крива Паланка 1.222, активни 2
Радовиш 1.161, активни 7
Берово 1.029, активни 0
Делчево 973, активни 4
Дебар 941, активни 2
Виница 886, активни 5
Пробиштип 789, активни 0
Валандово 666, активен 1
Богданци 494, активни 0
Крушево 490, активен 1
Демир Хисар 400, активни 3
Демир Капија 396, активни 0
Кратово 376, активни 3
Македонски Брод 359, активен 1
Пехчево 268, активни 0
Македонска Каменица 249, активен 1
Дојран 132, активни 0

Досега во земјата се направени вкупно 841.125 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.583, бројката на оздравени пациенти е 149.690, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 421.

Слични содржини