„Ковид јазик“ е нов симптом предизвикан од коронавирусот (ФОТО)

од Берта Китинска

„Ковид јазик“ е идентификуван како уште еден необичен симптом на болеста, објавија лекарите кои го следат ширењето на вирусот Епидемиологот Тим ​​Спектор од Кралскиот колеџ во Лондон, кој води студија за симптомите предизвикани од коронавирус, на својот профил на Твитер објави а фотографија на која се гледаат последиците од инфекцијата. Тој рече дека пациентите пријавиле и чиреви во усната шуплина

– Едно од петте заразени лица сè уште има поретки симптоми кои не се на официјалната листа – како што се осип на кожата. И во последно време, се соочуваме со зголемен број на јазици и необични чиреви во усната шуплина. НЕМА ЛЕК за овој вирус! Инкубацијата трае до 45 дена, а симптомите се како корона!

Габриел Скала, претседател на епидемиологија и јавно здравје во Кралското медицинско друштво, за Дрим изјави дека слични симптоми се поврзани со Ковид-19 веќе некое време.

– Вирусот е проблематичен за лекување бидејќи предизвикува последици од толку голем обем и на различни делови од телото. имунолошки систем. Промените во јазикот, вклучувајќи болка, промена на бојата, оток или невообичаена текстура, понекогаш може да бидат резултат на голема болест, не само нехигиенска усна шуплина, пишува Јутарњи.хр.

На пример, белиот јазик е само таложење храна, бактерии и мртви клетки, но може бидете знак на болести како што се орална кандидијаза, хормонални промени, недостаток на витамин, а Британската национална здравствена служба (NHS) ве советува да контактирате со општ лекар во тој случај.

Кралскиот колеџ во Лондон забележа многу ретки симптоми кои ги нема на списокот на NHS. Едно од пет лица заразени со Ковид има осип на кожата, а еден од најчудните симптоми поврзани со промени на кожата се „прсти Ковид“

– црвеникави или виолетови израстоци на прстите на нозете, кои се чувствителни, чешаат и / или создаваат чувство на печење, што се јавува кај помлади пациенти и се јавува подоцна во текот на болеста и може да трае со недели потоа. Други необични симптоми на коронавирус вклучуваат губење на слухот и конјунктивитис.

loading...

Слични содржини