Кралицата изговорила само еден збор откако принцот Ендру ѝ се доверил за Епштајн

од Stefanija Kuzmanovska

Кралицата на раскажувањето на принцот Ендру за неговото пријателство со педофилот Џефри Епштајн одговорила со еден збор, се наведува во новата книга.

Се вели дека нејзиното височество „внимателно ја слушало“ верзијата на настаните на војводата од Јорк, пред едноставно да одговори: „Интригантно“.

Гилс Брандрет, семеен пријател на кралицата и војводата од Единбург, ја опиша средбата во претстојната биографија „Elizabeth: Intimate Portrait“.

„Првиот пат кога ѝ даде целосен приказ за целата сага, таа внимателно слушаше. Тогаш кралицата, која никогаш не кажа повеќе отколку што беше потребно, одговори со само еден збор: ‘Интригантно’“, пишува тој.

Брендрет, чиј дел од биографијата беше објавен во „Дејли Мејл“, укажува на почитта на Ендру кон неговата мајка по нејзината смрт како знак на блиската врска што ја делеле до самиот крај.

Слични содржини