Кремљ призна пораз за првпат од почетокот на војната (ФОТО)

од Stefanija Kuzmanovska
285 прегледи

Во вторникот вечерта, украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека украинските сили ослободиле околу 8.000 квадратни километри територија од Русите во септември.

Очигледно, станува збор само за територијата на северо-источниот дел на земјата околу градот Харков. Зеленски рече дека „мерки за стабилизација“ се спроведени на приближно половина од ослободената територија.

Се огласи и Институтот за војна (ISW).

„Руските функционери и медиумските пропагандисти во моментов дебатираат за причините за поразот на Русија во Харковската област“, ​​напиша Институтот за проучување на војната во најновото ажурирање.

Првично, руското министерство за одбрана го објасни рускиот пораз во регионот Харков како „гест на добра волја“ на повлекување или одлука да се даде приоритет на „ослободувањето“ на Донбас по поразот околу Киев.

Сепак, ISW пишува дека овој пат овој лажен наратив наиде на значителни критики на интернет. ISW, исто така, пишува дека „извори од Кремљ сега работат на ослободување на Путин од секаква одговорност за поразот“ и се обидуваат да ја префрлат вината на „недоволно информираните воени советници во кругот на Путин“.

Слични содржини