Кучето на претседателот на Ирска ги освои срцата на нацијата (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

Претседателот на Ирска, Мајкл Хигинс неодамна одржа говор по повод неговиот 80-ти роденден, а целото внимание го украде неговото неодоливо куче.

Хигинс е на чело на Република Ирска веќе 10 години и е еден од најомилените политичари во земјата.

Неговиот втор мандат на чело на Ирска завршува во 2025 година, а голем број Ирци се горди што Хигинс ја претставува нивната земја на меѓународна сцена.

Гордост на ирската нација се и нејзините четириножни миленици Брод и Сода. Бидејќи Сода по кратко боледување почина минатата есен, претседателот се здоби со ново куче.

Тоа е новото милениче, чие име преведено од галски јазик значи храброст, ја освои нацијата со молскавична брзина по неговото палаво однесување за време на обраќањето на претседателот Хигинс пред печатот по повод смртта на актерот Том Хики.

Додека медиумите ги пренесуваа зборовите на ирскиот претседател, на неговиот Инстаграм профил се појави симпатична снимка од кучето и Хигинс.

Корисниците на социјалните мрежи беа воодушевени од оваа сцена и споделија позитивни коментари. Тоа е планинско куче Берни, интелигентно куче со топла природа и неверојатна енергија. Снимката е објавена и на профилот на претседателот на „ТикТок“, каде што беше прегледана 150.000 пати.

Ирскиот претседател и неговото куче воодушевија бројни посетители на резиденцијата, вклучувајќи ги британските војвотки Кејт и Меган.

Слични содржини