Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Кога може да се шетаат домашните миленици по скратувањето на полицискиот час?

Согласно со скратувањето на полицискиот час, Владата усвои заклучоци за измени кои се однесуваат на домашните миленици и дозволата да се изнесуваат надвор. Граѓаните кои живеат во згради од понеделник до петок може да ги изнесуваат до 19 часот односно пред започнувањето на забраната и посебниот режим на движење. Во …

Повеќе

Се огласи момчето уапсено со кучето

На Фејсбук се огласи момчето кое вчера беше приведено заедно со својот миленик од страна на полицијата за време на полицискиот час. Ова е неговата приказна: -Бев од изутрина кај мојот другар уште кога беше терминот за шетање на миленик од 08:00 до 08:30, се задржав кај него до 14:50 …

Повеќе

„Дејзи фемили“: За време на полицискиот час се расфрла отровот на повеќе јавни површини низ Скопје

Од Здружението на граѓани за унапредување и заштита на благосостојбата на бездомните животни „Дејзи фимили“-Скопје, денеска соопштија дека откако е воведен полицискиот час на територијата на цела држава, забележан е зголемен број труења на бездомни животни, но и на кучиња со сопственици. – Имено, се работи за расфрлање на отровот …

Повеќе

Надлежните не реагираат: Низ Скопје се трујат кучиња за време на полицискиот час (фото)

Здруженијата за заштита на животни переку социјалните мрежи апелираат, да престанат да се трујат животните низ градот. -Мора да реагирсме СИТЕ доста гледаме како зад параван на вирус некој прави што сака, а сите гледаме дека нешто е труло .ОТРУЕНО ВО ЛИСИЧЕ ПРЕД ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА, по незнам кој пат на …

Повеќе

Да се чува куче не е само да се фалиш, пожелно е да зачистиш по него

Големите количества измет по парковите, кои деновиве може сите да го забележат, укажуваат дека многу граѓани сѐ уште немаат правилен однос кон обврската да се грижат за својот миленик. Сопствениците на домашните миленици се должни да го соберат отпадот што го прават милениците. Ова е казниво во согласност со Законот …

Повеќе

Термини за изнесување на кучињата за време на забраната за движење

Сопствениците на кучиња кои ги чуваат како домашни миленичиња во станови, ќе може да ги изнесуваат надвор во одредени термини во денот за време на забраната и посебниот режим на движење што ќе се применува од среда, 8 април. Според одлуката на Владата од денешната, 36-та седница, на целата територија …

Повеќе

Ветеринарна комора: Сопствениците да ги шетаат кучињата и за време на полициски час, но под строго дефинирани услови

Сопствениците на домашни миленици да добијат специјални дозволи со кои ќе може да ги изнесуваат кучињата надвор и додека трае полицискиот час, посебно за викендите, кога забраната за движење почнува од 16:00 часот, препорачува Ветеринарната комора. Притоа нагласува дека е многу важно да се дефинираат строги ограничувања и во таа …

Повеќе

Поради физиолошките потреби на милениците: „Анима Мунди“ бара измени на забраната за движење

Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“ бара допрецизирање на отстапка во рамки на изречената Забрана за движење, а која се однесува на лицата кои имаат миленици и мораат да ги изнесат надвор.Тие бараат да биде дозволено милениците да можат да ги прошетаат по 21 часот, поради физиолошки потреби на …

Повеќе

Кортни Кардашијан го шета кучето во бебешка количка

Семејството Кардашијан социјално се дистанцира, со цел да се заштитат од зараза со коронавирус и наоѓаат начини да се забавуваат и во такви услови. Кортни сподели слика од сбее како го шета кучето Хани во розова бебешка количка низ дворот. Децата на Кортни се дома заедно со сите членови, бидејќи …

Повеќе

Почина кучето од Модерно семејство

Угина ѕвездата од серијата Модерно семејство, францускиот булдог Стела, јавува People. Во серијата, нејзин сопственик беше Џеј Притчет, кој го отелотвори Ед Онил. Во реалниот живот кучето се викало Беатрис, а за серијата го подготвила агенцијата Good Dog Animals, која тренира животни за телевизија и филм. Сопствениците Гуин и Стив …

Повеќе