Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Лавров на гости кај Трамп во Белата куќа

Лавров на гости кај Трамп во Белата куќа

На 10 декември се очекува средба во Вашингтон меѓу американскиот државен секретар Доналд Трамп и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Ова го објави извор на ТАСС од руското Министерство за надворешни работи.

„Сергеј Лавров ќе оствари работна посета на Вашингтон на 10 декември. Тој се очекува да биде примен од американскиот претседател Доналд Трамп и да оствари разговори со државниот секретар Мајк Помпео. Се очекува широк спектар на прашања да се осврнат на моменталната состојба и натамошниот развој на руско-американските односи, како и релевантни теми од агендата на меѓународната заедница“, рече изворот на агенцијата.

Посетата на Лавров на Вашингтон е на покана на Помпео. Лавров го запозна Трамп во Белата куќа на 10.05.2017 година, за време на претходното патување во Вашингтон.

Потоа, тие кратко време зборуваа на отворањето на сесиите на Генералното собрание на ОН во ујорк.

На 27 септември Лавров се состана со сегашниот американски државен секретар.

loading...