Лавров: Нема веќе заеднички проекти со ЕУ

од Stefanija Kuzmanovska

Во интервју за руската државна новинска агенција, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија повеќе не планира да започнува заеднички проекти со Европската унија, имајќи предвид дека Западот практично води хибридна војна против Москва.

Како што вели, односите меѓу Москва и ЕУ се на историски ниско ниво од, како што рече, познати причини.

Брисел ги следи САД

„Набргу по започнувањето на специјалната воена операција, Брисел тргна по стапките на САД и НАТО во хибридна војна против нас. Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, беше еден од првите кои повикаа на пораз на Русија на бојното поле“, истакна Лавров.

Тој додаде дека веќе нема да има „бизнис како и обично“ со таквите актери.

„Немаме намера да тропаме на затворени врати, ниту да започнуваме некакви заеднички проекти. Фала му на Бога, светот за нас не е само Европската унија и ние имаме многу пријатели и истомисленици на други места“,  рече тој.

Осуда на владејачките елити

Лавров ги осуди владејачките елити во ЕУ дека им наштетуваат на виталните интереси и благосостојбата на нивните граѓани.

„Тие го следеа антитурското раководство на хегемонот преку океанот речиси целосно послушно, а понекогаш дури и надминувајќи ги (САД)“, рече тој.

Укажа на забраната што Вашингтон ја воведе за европските земји, според која Европејците можеби повеќе нема да одржуваат енергетски дијалог со Русија, за кој Лавров тврди дека им гарантира на Европејците невиден просперитет со децении.

Слични содржини