Македонија ги чека противниците на СП

од Берта Китинска

Maшката репрезентација на Македонија ја очекува осмиот настап на Светско првенство. Ждрепката за Полска и Шведска, што ќе почне денеска од 17:00 часот, нашите ракометари ќе ја чекаат од вториот шешир.

На Мундијалот 32 селекции ќе бидат поделени во осум групи со по четири репрезентации. Најдобрите три одат во следната фаза.

Седумте најдобри селекции ќе останат во игра за пласман во најважното спортско натпреварување.

Прв шешир: Данска, Шведска, Шпанија, Франција, Норвешка, Исланд, Германија, Африка 1.

Втор шешир: Катар, Хрватска, Белгија, Бразил, Португалија, Полска, Црна Гора, Македонија.

Трет шешир: Србија, Унгарија, Аргентина, Бахреин, Саудиска Арабија, Африка 2, Чиле, Африка 3.

Четврти шешир: Уругвај, Африка 4, Африка 5, Иран, Република Кореја, САД, Холандија, Словенија.

Слични содржини