Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Починаа уште двајца пациенти од коронавирус, 44 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години од Куманово, другиот на возраст од 78 години од Дебар. Починатиот од Куманово имал дијабет, атријална фибрилација, хипертензија и обезност, додека починатиот од Дебар имал ХОБ …

Повеќе

Почина уште еден пациент на Инфективна од коронавирусот

Коронавирусот зеде уште една жртва во Македонија, дознава Слободен печат. Пациентот бил сместен на Инфективната клиника во Скопје, а бил од Дебар. Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука денеска потврди дека уште едно лице од Дебар има починато од коронавирусот, пишува весникот Коха. Пациентот бил хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести …

Повеќе

Неизвесноста со коронавирусот продолжува: 12 излекувани, седум починати, пикот се очекува за еден месец

Вкупно 285 пациенти со коронавирус се дијагностицирани во државава, 12 се излекувани и испишани од болничко лекување, а седум се починати. Коронавирусот не бира повозрасни, млади или деца, здрави или болни. По нешто повеќе од еден месец кога во земјава беше регистриран првиот позитивен случај на коронавирусот, бројот на заболени …

Повеќе

Тодоров: Со членството во НАТО нашата иднина ќе биде стабилна, безбедна и просперитена

Историски ден за НАТО, и за сите граѓани на Северна Македонија.Тука сме стоиме цврсто и стабилно пред централното седиште на НАТО, конечно заедно сите сојуззници. Нашето знаме се виори заедно со другите 29 знамиња на НАТО сојузницте, изјави денеска в.д. шефот на Постојаната мисија на Република Северна Македонија при НАТО, …

Повеќе

МНР: Вратени се 1842 македонски граѓани, активностите продолжуваат

Заклучно со 14 часот денеска во организација на МНР е направена репатријација на 1842 наши државјани. Активностите се реализирани по апелот за пријавување на македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по јавниот повик за организирање на авионски превоз, но и преку …

Повеќе

Првото лице позитивно на Ковид-19 во Гевгелија: „Јас сум исплашена, не судете вирусот е невидлив и е насекаде“

Лицето од Гевгелија кај кое вчера беше потврдено присуство на коронавирусот е ставено во домашен карантин, заедно со членовите од семејството со кои живее. Ова е прв случај регистриран во Гевгелија, а епидемилогот Сашо Олумчев, од подрачната единица на Центарот за јавно здравје во овој град, вели дека веднаш е …

Повеќе

Карантин во хотелот Дрим за 180 државјани на Македонија кои се вратија од Бон

Синоќа на скопскиот аеродром слета авион со 180 граѓани на нашава земја. Неколку часа претходно, на својот профил на Фејсбук за ова информираше Владата на Република Северна Македонија: -Авион со 180 државјани на Република Северна Македонија се очекува да слетаат вечерва по полноќ од Бон. Осум автобуси се подготвени, со …

Повеќе

Шест смртни случаи од коронавирусот во земјава, 259 случаи позитивни на Ковид-19

Во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Во текот на прес-конференцијата Институтот за јавно здавје потврди уште 2 позитивни пациенти, така што бројката наместо 16 како што беше соопштено на прес-конференцијата изнесува точно 18, соопштија од министерството за здравство. По градови: Штип – 6, …

Повеќе

Маж и жена заболени од коронавирус во Прилеп

Со денешните нови два случаи на потврдени заболени лица со Ковид-19, во Прилеп вкупно се осум заразени лица. Како што информираат од прилепскио Центар за јавно здравје станува збор за маж и жена на возраст од 73 и 74 години. И двајцата биле во контакт со првите два потврдени случаи …

Повеќе

Ќе го следи ли Македонија примерот на Црна Гора: Граѓаните бараат јавно да се именуваат заболените од Ковид-19

Секојдневно бројот на заболени лица од Ковид-19 во земјава расте, а со него расте и нетрпеливоста кај граѓаните.На социјалните  мрежи некои од граѓаните повикуваат да се потпише петиција за да се иселат од зграда оние кои се позитивни на вирусот. Стандард побара стручно мислење од адвокати и експерти за тоа …

Повеќе