Макрон: Ќе се видам со Путин и без самитот на ЕУ

од Vladimir Zorba

Францускиот претседател Емануел Макрон го бранеше вчерашниот неуспешен обид на Франција и Германија да одржат самит со рускиот претседател Владимир Путин. Лидерите на земјите од Источна Европа ја отфрлија таа иницијатива, за која веруваат дека ќе испрати погрешна порака до Москва.

На состанокот, предложен од Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, кои се обидоа да заземат помалку конфликтен став кон Русија во последните неколку години, ги поделија лидерите собрани во Брисел по старата линија исток-запад.

Макрон рече дека предлогот предизвикал долга и тешка дискусија, но смета дека прашањето за самитот не е приоритет.

– Немаше консензус за брз самит. Според мене, ова не е трагедија. Најважно е да останете единствени. Поделбите се слаби – рече Макрон на прес-конференцијата.

Тој додаде дека не бил опседнат со самитот со 27 лидери.

– Да бидам искрен, не ми треба самит на ЕУ за да го видам Владимир Путин. Го имам видено неколку пати како претседател и ќе продолжам да го гледам – ​​рече претседателот на Франција.

Тој им рече на другите лидери на ЕУ дека не ги дале истите забелешки кога американскиот претседател Џо Бајден се состана со Путин.

– Видовме дека претседателот Бајден се состана со Путин пред неколку недели. Им реков на моите пријатели на масата: „Тој не праша за вашето мислење. И вие не бевте шокирани што се сретнаа“, рече Макрон.

Самитите на ЕУ со Русија беа прекинати откако Москва го анектираше Крим во март 2014 година и Западот воведе санкции.

Слични содржини