Макрон: Нема да поднесам оставка без разлика на резултатот од француските избори

од Milan1
472 прегледи

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека нема да поднесе оставка без оглед на исходот од претстојните парламентарни избори во Франција.

Макрон, кој најави распишување парламентарни избори по тешкиот пораз на неговата партија Преродба на изборите за Европскиот парламент во Франција и победата на крајнодесничарската партија Национален собир, рече дека „не е Националниот собор тој што го пишува Уставот”.

„Институциите се јасни, како и ставот на претседателот без разлика на резултатот“, рече Макрон за француски Фигаро, а пренесува Политико.

Слични содржини