Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Заев: Две опции за коалиција беа отворени, но граѓаните одлучуваат

Двете опции по изборите беа отворени и со ДУИ и со АА А во дел во кампањата кажав што чувствувам, но граѓаните ви кажуваат што треба да правите,изјави премерот Зоран Заев на МТВ. -Паметам дека вицепремиерот Артан Груби беше инволвиран во инцидентите на Калето, но не верува дека поради тоа …

Повеќе

Ќе се бираат пoтпpeтceдaтeли на Талат Џафери

Собранието  денеска ќе ја одржи втората седница на која на дневен ред е Предлог-одлуката за утврдување на бројот на потпретседатели. Претседателот на Собранието Талат Џафери предлага законодавниот дом да има петмина потпретседатели. Во образложението на предлогот, Џафери повикувајќи се на Деловникот и на Законот за Собрание наведува дека „бројот на …

Повеќе

БИРН: СДСМ освои двојно повеќе пратеници на изборите во „Твитер“ војната

Доколку изборите во земјава од 15 јули се базираа на бројот на објавени твитови, тогаш владејачката коалиција „Можеме“, предводена од СДСМ, ќе требаше да освои двојно повеќе пратеници од главната опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, оценува БИРН во анализата за користењето на социјалните мрежи во предизборната кампања. Сепак, како што се потенцира …

Повеќе

Спасовски: Наводното купување на пратеници е уште една небулоза на Мицкоски

Небулозни се обвинувањата од страна на опозицијата за купување пратеници, вели премиерот и потпретседател на СДСМ Оливер Спасовски потенцирајќи дека ќе нема нови избори. – Наводното купување на пратеници е уште една небулоза на Мицкоски од спектарот небулози кои секојдневно ги кажува. Ние сме сериозни и така ќе се однесуваме …

Повеќе

Спасовски за најавите за можни избори наесен: Изборите поминаа, победникот е јасен, тоа е СДСМ

За најавите за можни избори наесен од страната на лидерот на  ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, премиерот на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски во разговор за „Утрински брифинг“ вели дека победникот е јасен и тоа е СДСМ. -Ние сме насочени кон формирање на нова влада. Мора имаме функционални институции кои што ќе …

Повеќе

Анкета: 57,5 отсто од испитаниците на избори не би гласале за политичар со религија различна од својата

Секој втор гласач на изборите во Република Северна Македонија не би гласал за политичар кој е верски различен од себе, но секој трет гласач нема таков проблем. Граѓаните се против користењето на религија и религиозни симболи во политичка кампања. Ова се дел од генералните заклучоци од последното истражување на Институтот …

Повеќе

Почнуваат преговорите: СДСМ најави влада која ќе работи уште повеќе, ВМРО-ДПМНЕ прави напори за составување

Првиот работен ден по официјалното објавување на конечните резултати од предвремените парламентарани избори одржани на 15 јули, партиите започнаа со најавите за преговори за формирање ново владино мнозинство. СДСМ, преку партиско соопштение, најави дека ќе формира Влада која „ќе работи уште повеќе и уште подобро и ќе го испорача резултатот …

Повеќе

Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе маршираат за демократија

Алијансата за Албанците и Алтернатива денеска ќе протестираат против, како што велат, кражбата на албанскиот глас од страна на ДУИ. Протестниот марш на коалицијата „Сега е времето“ наречен „Марш за демократија“ ќе започне од паркот на Чаир и ќе заврши пред канцеларијата на ЕУ и Државната изборна комисија. Од оваа …

Повеќе

Захарова: Обвинувањата дека Русија се мешала во изборите во С.Македонија се апсурдни

Обвинувањата дека Русија се мешала во неодамнешните парламентарни избори во Северна Македонија се апсурдни, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. – Тешко беше да не се забележат на широко распространетите видео пораки на високи западни политичари, вклучително и на шефови на влади и на министри, за …

Повеќе

Се зголемува бројот на заразени политичари со ковид 19. Дали партиските прослави ќе резултира со нов кластер избори?

Во текот на предизборната кампања и по објавувањето на резултатите, политичките партии упатуваа критики едни кон други за непочитување на мерките за време на нивните настапи пред граѓаните. Во претходниот период беа регистрирани неколку заразени фукционери, а деновиве беше соопштено дека и министерот за образование и наука Арбер Адеми и …

Повеќе