Почетна / TOP NEWS / Макрон покажува сила: Франција испраќа борбени авиони и фрегата во Медитеранот, Грција и Франција здружени против Турција

Макрон покажува сила: Франција испраќа борбени авиони и фрегата во Медитеранот, Грција и Франција здружени против Турција

Франција ќе испрати два борбени авиони „Рафал“ и фрегата „Лафајет“ на истокот на Средоземното море, како дел од планот за зајакнување на своето воено присуство во регионот, објави денеска француското Министерство за одбрана.

Претходно, францускиот претседател Емануел Макрон ја повика Турција да го стопира истражувањето на нафта и гас во спорните води на Медитеранот, што доведе до зацврстување на тензиите со Грција.

Во разговорот со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, францускиот лидер изрази загриженост за „едностраното“ истражување спроведено од Турција.

Спорот меѓу Грција и Турција се засили на почетокот на неделава по пристигнувањето на истражувачкиот брод „Оруш реис“ во спорното подрачје на Средоземното море, придружено со воени бродови. Грција тврди дека истражувачкиот брод „Оруш Реис“ се наоѓа во таа област нелегално и во областа на нејзиниот континентален дел, што Анкара го негира.

Островот Кастелоризо, кој е оддалечен само два километри од јужниот брег на Турција, а 570 километри од грчкото копно, исто така е спорен.

Тврдењето на Грција за вода околу островот Кастелоризо се заснова на поморската конвенција на ООН усвоена од многу земји, но не и од Турција.

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за ова прашање на итен конференциски повик во петок, на барање на грчките власти.

loading...