Марк Цукерберг започна да дели откази

од Stefanija Kuzmanovska

Meta platforms од денеска ќе почнат да отпуштаат вработени, им најавил извршниот директор Марк Цукерберг на стотици раководители на компаниите, пишува „Волстрит журнал“.

Според њујоршкиот весник, се очекува да бидат отпуштени илјадници вработени, што ќе биде најголемото отпуштање во технолошкиот сектор оваа година.

Менаџерот за човечки ресурси на Meta platforms, Лори Голер, рече дека вработените кои ќе останат без работа ќе добијат најмалку четири месеци отпремнина.

Слични содржини