МАСАКР ВО РИО: Најбруталната полициска акција во историјата на Бразил

од Vladimir Zorba

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во историјата на Бразил, пренесува Одио. Претходно, полициските единици убија 29 лица во Флуминенсе во 2005 година.

Бразилската полиција потврди дека смртта на 29-та жртва на акцијата во фавелата Жакарезиња во северниот дел на Рио де Жанеиро, што ја направи оваа контроверзна акција најсмртоносна на долгиот список на крвави рации на бразилските безбедносни сили, пренесува весникот .

Сепак, сè уште не е јасно дали 29-тата жртва починала во болница или телото било пронајдено на улиците на фавелата.

Упадот на специјалните единици во Жакарезињо предизвика тензии кај жителите на фавелата во најголемиот бразилски град, кои во претходните 24 часа започнаа серија протести слични на оние на кои Афро-Американците протестираа против убиството на Џорџ Флојд во Америка.

Од друга страна, бразилската полиција тврди дека сите убиени биле членови на бандата од таа фавела. освен полициски инспектор, кој беше убиен откако му беше испукан куршум во главата.

Телата на убиените сè уште не им се предадени на нивните семејства, бидејќи обдукциите не се завршени. Заедно со протестите на жителите на фавелата, бандите кои во суштина ги контролираат тие населени места го принудија населението на ден на жалост.

Министерот за внатрешни работи Едсон Фанчин побара истрага за инцидентот, проценувајќи дека врз основа на снимката „може да се претпостави дека има неразумни убиства“.

Исто така, беше побарана независна истрага од Обединетите нации, како и повеќе организации кои се занимаваат со заштита на човековите права.

Жакарезињо се смета за упориште на организација позната како „Команда на Вермел“ или „Црвена команда“, која е основана од прогонувани левичари и други осуденици за време на владеењето на воената диктатура.

Со текот на времето, оваа организација ја изгуби својата политичка позадина и стана банда вклучена во трговија со дрога. Пред три години оваа организација нападна воена база во Боливија од каде е украдена сериозна количина оружје.

Сè уште не е целосно јасно зошто полицијата влезе во оваа фавела, бидејќи ваквите дејствија беа забранети со одлука на министерот Едсон Фачино од јуни минатата година, кој, поради пандемијата на коронавирус, постави мораториум на ваквите операции во фавелите.

Бразилските медиуми тврдат дека во претходниот период е намален бројот на убиства и пукања во најголемиот град во Бразил.

Слични содржини