Mastercard ќе интегрира крипто плаќања за своите клиенти

од Vladimir Zorba

Mastercard откри дека илјадници банки со седиште во САД, финтек компании и трговци кои работат во рамките на нејзината платежна мрежа ќе можат да нудат крипто услуги на своите клиенти откако ќе потпишат нов договор со компанијата за крипто-средства „Bakkt“.

Според соопштението од 25 октомври, глобалниот лидер за плаќања ќе интегрира криптовалути во својата мрежа и ќе им овозможи на своите клиенти да купуваат, продаваат и складираат крипто-средства преку портфолија за чување, обезбедени од „Bakkt“. Соработката помеѓу Mastercard и Bakkt, исто така, ќе им овозможи на сопствениците на картички да заработуваат и трошат наградни поени во криптовалути, наместо да користат поени за лојалност, да заработуваат токени и да ги откупуваат за различни плаќања.

Шери Хамонд, извршен потпретседател за дигитални партнерства во Mastercard, истакна дека компанијата има намера да им понуди полесна изложеност на крипто-услуги на своите партнери и клиенти со оваа посветеност на Bakkt.

– Mastercard е посветена да понуди широк спектар на решенија за плаќање кои обезбедуваат поголем избор, вредност и влијание секој ден. Заедно со Bakkt и нашиот принципиелен пристап кон иновациите, не само што ќе им овозможиме на нашите партнери да понудат динамична комбинација на опции за дигитални средства, туку ќе обезбедиме и диференцирано и релевантно корисничко искуство, изјави Хамонд.

Mastercard е втора по големина кредитна компанија во светот – по Visa. Во моментов работи со над 20.000 финансиски институции ширум светот и има база на клиенти од приближно 2,8 милијарди.

Хамонд, исто така, посочи дека зголемената институционална побарувачка за криптовалути го мотивирала последниот проект на Mastercard. Конкретно, иницијативата ќе ја доближи крипто-индустријата до поврзување со секторот за плаќања со кредитни картички.

Дополнително, вниманието на помладите потрошувачи го привлекува и Bakkt, кој на Њујоршката берза почна да тргува под симболот „BKKT“ на почетокот на овој месец.

„Ние сме неверојатно возбудени што ќе соработуваме со Mastercard за да обезбедиме крипто-услуги за лојалност на милиони корисници. Бидејќи брендовите и трговците се обидуваат да им се допаднат на помладите потрошувачи и нивните преференции за трансакции, овие нови понуди претставуваат единствена можност да се задоволат зголемената побарувачка за криптовалути, флексибилност за плаќање и наградите“, рече Ненси Гордон, потпретседател на Bakkt, за награди и плаќања за лојалност.

Вреди да се напомене дека Mastercard првично ја објави својата намера да поддржува крипто-плаќања во февруари оваа година, фокусирајќи се на средства „за трошење, а не за инвестиции“.

Последниот потег на Mastercard со Bakkt доаѓа во време на обновен нагорен моментум на крипто-пазарите.

Само минатата недела, водечката криптовалута Bitcoin (BTC) достигна ново рекордно високо ниво од речиси 67.000 долари. Втората по големина криптовалута, Ethereum (ETH), исто така достигна нов рекорд на сите времиња од 4.370 долари набргу потоа.

Силниот нагорен тренд во голема мера е поттикнат од неодамнешното лансирање на првите берзански фондови (ETF) за клиенти во Соединетите Држави. Фјучерсите на Bitcoin ETF на ProShares и Valkyrie сега се тргуваат на Nasdaq.

Слични содржини