Меџити: Собирот во понеделник е собир на „артанисти“

од Vladimir Zorba

Потпретседателот на ДУИ и пратеник Изет Меџити се изјасни за собирот организиран од Кабинетот на вицепремиерот Артан Груби, за кој тој водеше кампања со парите на Албанците и кој, според него, е обид да се оправда незаслужената позиција што ја има.

Меџити нема да учествува на собирот, бидејќи тоа е собир организиран со притисоци врз гласачите што ги подели.

„Не сме поканети. Тоа е собир на артанисти. Ја тероризираа јавната и државната администрација, добиваат списоци со закани кој ќе учествува. Ќе се носат од сите градови, секаде“, рече потпретседателот на ДУИ Меџити.

Инаку, во понеделник во салата „Шабан Трстена“ во Чаир, во 19 часот, Артан Груби и неговата извршна власт ќе одржат собир со присуство на претседателот на ДУИ Али Ахмети.

Слични содржини