Меган Маркл на суд победи британски таблоид

од Vladimir Zorba

Издавачите на британскиот таблоид „Мејл он Сандеј“ се согласиле да и платат финансиски надомест на војвотката од Сасекс, Меган Маркл, три години откако таа ја започна битката за приватност поради објавување делови од нејзиното рачно напишано писмо до нејзиниот татко, пишува Гардијан.

Весникот објави изјава на дното на страницата во неделата, информирајќи ги читателите дека војвотката победила во правен спор во врска со прекршувањето на авторските права против издавачот на „Associated Newspers“ за написите објавени во „Мејл он Сандеј“, кои исто така беа емитувани на Mail Online, пренесе Хина.

На третата страница, таблоидот објави вест од 64 зборови во која се наведува дека издавачот ги прекршил авторските права и дека е постигнат договор за финансиска компензација.

Војвотката го тужеше „Associated Newspers“ за пет написи во кои и делови од нејзиното „лично и приватно“ писмо до отец Томас Маркл беа објавени во август 2018 година, пренесе „Јутарњи лист“.

Меган Маркл го доби случајот претходно оваа година кога судијата на Вишиот суд пресуди во нејзина корист без судење.

„Associated Newspers“ ја обжалија пресудата, тврдејќи дека случајот требало да се расправа на суд, но судиите ја одбија на почетокот на декември.

Тие објаснија дека војвотката имала „разумни очекувања“ кога ја почитувала приватноста во однос на содржината на писмото.

Трошоците на војвотката пред да поднесат жалба од Associated Newspapers се проценуваат на 1,5 милиони фунти, но таа бројка може да биде уште поголема по поднесувањето на жалбата.

Слични содржини