Меланија Трамп ја напушта Белата куќа без поддршка од народот!

од Берта Китинска

Првата дама на САД Меланија Трамп ќе ја напушти Белата куќа со најмал процент на популарност, покажува анкетата спроведена од Си-Ен-Ен.

Имено, нејзиниот јавен рејтинг се следи од февруари 2016 година, сепак, резултатите не и одат во прилог. Тие велат дека 42 проценти од Американците имале позитивно мислење за првата дама, 12 проценти рекле дека не се сигурни во нивниот став кон неа, додека 47 проценти рекле дека имаат негативно мислење.

Негативни мислења Меланија имаше најдобар рејтинг во мај 2018 година, 57 проценти, што се совпадна со првата официјална државна вечера и заминувањето на погребот на поранешната прва дама Барбара Буш (Буш) во Тексас без нејзиниот сопруг Доналд Трамп.

Сепак, популарноста на Меланија падна во декември истата година за време на нејзината соло посета на Африка, кога 43% од граѓаните ја фаворизираа, додека, од друга страна, негативните мислења се зголемија на 36%.

Најновите истражувања покажуваат дека популарноста на сегашната прва дама е значително помала отколку кај нејзините претходници. Методологија за пресметка Според резултатите од анкетата на Си-ен-ен / ОРЦ од јануари 2017 година, Мишел Обама ја напушти Белата куќа со 69 проценти поволен рејтинг, што е ист процент како и на почетокот на нејзиниот мандат осум години порано. Лора Буш доби 67 проценти позитивни критики, а Хилари Клинтон 56 проценти. Си-Ен-Ен посочи дека методологијата за пресметка е малку променета во споредба со претходните истражувања, бидејќи бројот на испитаници по телефон е зголемен, а истражувањето трае подолго од шест дена. Истражувањето е спроведено во периодот од 9 до 14 јануари, а во него учествувале 1.003 возрасни лица.

loading...

Слични содржини