Мелони го посети поплавениот север на Италија, вети помош

од Stefanija Kuzmanovska

Италијанската премиерка Џорџа Мелони денеска вети дека ќе им помогне на поплавените подрачја на северот на земјата, откако се врати од самитот на Г7 во Јапонија и изврши увид на терен за големината на штетите, пренесе „Ројтерс“.

Мелони го посети регионот Емилија Ромања, каде во неодамнешните поплави загинаа 14 лица, а причинета е штета од неколку милијарди евра.

„Тоа беше трагедија, но секогаш можеме да излеземе посилни од криза. Ќе ги најдеме потребните средства“, рече Мелони.

Слични содржини