Меркел со повик до Британија по изборите: Ние сме подготвени за преговори!

од Vladimir Zorba

Германскиот канцелар Ангела Меркел ja повика Велика Британија брзо да ги почне преговорите за Брекзит со Европската унија, откако премиерката Тереза ​​Меј претрпе загуба на изборите во Велика Британија, информира AFP.

“Ние сме подготвени за преговори, не сакаме да се занимаваме со графика”, рече Меркел на прес-конференција за време на посетата на Мексико.
“Очекувавме резултати од изборите во Велика Британија. Ќе ги заштитиме интересите на 27-те земји-членки и во исто време се надеваме да останеме добар партнер на Велика Британија. Велика Британија е дел од Европа”.

Слични содржини