Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Милијардерот Бренсон лансира нова ракета

Милијардерот Бренсон лансира нова ракета

Британскиот бизнисмен Сер Ричард Бренсон овој викенд го планира првото лансирање на неговиот нов вселенски систем.

„Virgin Orbit“ со седиште во Калифорнија, ќе го испрати сателитот во орбита со употреба на ракета што ќе биде лансирана од крилата на џамбо авион, пренесе Би-Би-Си.

„Cosmic Girl“, авион што некогаш беше дел од авиокомпанијата „Virgin Atlantic“, ќе носи ракета наречена „LauncherOne“ на висина од десет милји и ќе остави да паѓа слободно.

Четири секунди подоцна, кога „Cosmic Girl“ нагло ќе сврти десно, „LauncherOne“ ќе ги стартува своите мотори и ќе го започне искачувањето во орбита, а сателитот ќе се ослободи по 32 минути.

Мисијата, која ќе се изврши над Тихиот океан, е планирана за сабота наутро.

Ако се оди добро, „Virgin Orbit“ планира наскоро да се пресели во комерцијални операции.

Компанијата веќе изгради ракета за својата втора мисија во фабриката во Лонг Бич.

Веќе постои динамичен пазар за мали и ефтини сателити, кои инженерите се обидуваат да го испратат во вселената на поевтин и пофлексибилен начин.

„Virgin Orbit“ е една од многуте компании кои се натпреваруваат да ги задоволат нивните побарувања.

Меѓу другите е и „Rocket Lab“, која ги лансира своите авиони од копнените платформи во Нов Зеланд, но исто така и десетици други мали ракетни стартапови во различни фази на развој.

Бренсон првично го испланирал договорот за лансирање на сателити како дел од туристичкото вселенско патување, познато како „Virgin Galactic“, но на крајот одлучи да ги раздели проектите.

loading...