Мишел: Важно е Белград и Приштина да се вратат на преговарачка маса

од Stefanija Kuzmanovska

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска изјави дека една од темите на самитот на лидерите на ЕУ е дијалогот меѓу Белград и Приштина и дека е нагласено дека е важно лидерите на партиите да се вратат на маса и да се спроведат претходните договори.

На прес-конференцијата по завршувањето на самитот, тој повтори дека вчера се одржани две важни одвоени средби со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти и дека тоа е многу важно за нормализирање на односите.

„Ја истакнавме важноста на тоа. На средбите беше истакната важноста лидерите да се вратат на преговарачка маса и да ги спроведат договорите“, рече Мишел.

На новинарско прашање за деталите од вчерашните средби, тој рече дека на лидерите им било објаснето што се очекува од нив, а тоа е спроведување на договорените договори.

Во врска со денешниот самит, Мишел рече дека темите биле Газа, Украина, миграцијата, Јужен Кавказ.

Слични содржини