Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Жбогар: Нема враќање назад, сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата

Земјите членки конечно се согласија за почеток на преговори со Северна Македонија. Ова не е само уште една одлука на ЕУ, ова е одлука за почеток на преговорите за пристапување. Нема повеќе дополнителни услови и затоа сакам да им честитам на граѓаните на земјата за нивното трпение, решителност и посветеност …

Повеќе

Сервер: С.Македонија требаше многу порано да добие датум

Датумот за почеток на пристапните преговори со ЕУ Северна Македонија требаше да го добие многу порано, но „многу подобро подоцна отколку никогаш“, изјави за МИА Даниел Сервер, експерт за Балканот, кој предава напредни меѓународни студии во реномиранот вашингтонски универзитет „Џон Хопкинс“. На прашање кога тој очекува земјата да стане полноправна …

Повеќе

Димитров: Откако коронавирусот ќе биде зад нас, ние ќе имаме европска иднина пред нас

Фактот што ЕУ покажа волја, енергија и сила да донесе одлука за старт на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија во овие тешки времиња е многу важен сигнал за нас, изјави министерот за надворешни Никола Димитров за бриселскиот портал „Политико“. – Откако коронавирусот ќе биде зад нас, ние …

Повеќе

Заев: Започнувањето на преговорите доаѓа во тешка состојба, но треба да се радуваме, радоста е лек

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во денешното гостување во емисијата Утрински брифинг упати честитка до граѓаните и до сите институции, кои покажаа доблест за 2,5 години да ги спроведат реформите и светот тоа да го препознае и да станеме полноправна членка на НАТО и да добиеме безусловен почеток на преговорите …

Повеќе

Северна Македонија ги започнува преговорите за членство со ЕУ

Европската Комисија во наредните денови треба да започне да ја изготвува преговарачката рамка за преговорите помеѓу ЕУ и Северна Македонија, одлучија вчера министрите за европски прашања на Унијата. Ова е првиот неопходен чекор пред одржувањето на првата меѓувладина конференција, со која се означува отворањето на првото поглавје, или според новата …

Повеќе

Димитров: С.Македонија по 15 години во чекалната конечно го поминува прагот

Во ова заедничко „време невреме“ би сакале сепак да пренесеме добри вести за македонските граѓани. Советот за општи работи на ниво на министрите за европски прашања на ЕУ, денес даде политичка согласност за предлог заклучоците кои се многу позитивни и охрабрувачки за нас, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров. …

Повеќе

Спасовски:  По 15 години овој спор заврши, патот ни е отворен и одиме само напред кон ЕУ

Премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција упати честитки за почетокот на преговорите со ЕУ. -Денес од Брисел ни стигна нова убава вест, Република Северна Македонија ги почнува преговорите во најбрз можен рок, стигна верификацијата за нашиот труд.Реформите во судството, Владата и борба против криминалот кои ги поставивме уште од 2017 …

Повеќе

Жерновски: Безусловната препорака ни дава поттик дека многу брзо ќе станеме полноправна членка на ЕУ

Македонското законодавство е 50 отсто усогласено со европското, а безусловната препорака само ни дава поттик дека штом се отворат преговорите со Европската Унија, Северна Македонија многу брзо ќе стане полноправна членка. Ова е ставот на Андреј Жерновски, заменик министер за надворешни работи, кој денеска во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ …

Повеќе

Словенечките медиуми: Северна Македонија конечно на европскиот пат

Дел од словенечките медиуми утринава објавија дека на денешниот состанок на министрите за европски и надворешни работи на земјите членки на Европската Унија ќе се донесе одлука за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Државната Телевизија Словенија во текст со наслов „Северна …

Повеќе

Ројтерс: Неделава ЕУ ќе започне преговори со Северна Македонија и Албанија

Агенцијата Ројтерс повикувајќи се на свои извори пишува дека во последниот нацрт заклучок се носи едногласна одлука за почеток на преговорите за членство со Скопје и Тирана, јавува дописничката на МИА од Брисел. – ЕУ ќе започне пристапни преговори со Албанија и Северна Македонија, според нацрт едногласна одлука на 27-те …

Повеќе