Мишел во Њу Делхи: ЕУ ќе продолжи силно да ја поддржува Украина и да врши притисок врз Русија

од Vladimir Zorba

Тешко е да се предвиди дали лидерите на Г-20 ќе можат да постигнат консензус за декларацијата од самитот викендов во Њу Делхи, изјави во петокот претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Аналитичарите велат дека продлабочувањето на поделбите околу руската војна во Украина ризикува да го загрози напредокот на состанокот на најмоќните земји во светот за прашања како што се безбедноста на храната, долгот и глобалната соработка за борба против климатските промени.

„Тешко е да се предвиди дали ќе се постигне договор за декларацијата“, рече Мишел на прес-конференција во индиската престолнина. „Сè уште преговараме. Немам намера да кажам ништо што ќе ги отежне напорите. Ги поддржуваме напорите на индиското претседателство“, нагласи тој.

Индија сака конечната изјава од самитот да ги прилагоди позициите на Русија и Кина, кои ги блокираа напорите на западните земји да вклучат силна осуда на руската инвазија на Украина во декларацијата.

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг не доаѓаат на самитот. Москва го испраќа министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, а премиерот Ли Кианг ќе го претставува Пекинг.

Мишел рече дека Европската унија сака Г20 да се фокусира на решавање на глобалните предизвици за безбедноста на храната и енергијата, велејќи дека руското блокирање на извозот на жито од Украина преку Црното Море ќе биде едно од клучните прашања овој викенд.

„ЕУ ќе продолжи силно да ја поддржува Украина и да врши притисок врз Русија“, рече Мишел, додавајќи дека е кристално јасно оти блокот ја осудува руската агресија.

„Со намерните напади на украинските пристаништа, Кремљ ги лишува луѓето од многу потребната храна“, додаде претседателот на Европскиот совет.

Во јули, Русија се повлече од Црноморскиот договор за жито, наведувајќи ги пречките за извоз на сопствена храна и ѓубрива како причина.

Мишел рече дека не очекува самитот да ги реши сите „главни“ глобални проблеми, но рече дека ЕУ сака Г-20 да ги забрза напорите за одржлив развој, борбата против климатските промени и намалувањето на сиромаштијата.

Слични содржини