Млада родилка од Куманово почина од Ковид 19

од Берта Китинска

29-годишното лице од Куманово кое починало од Ковид-19 била трудница чија состојба одеднаш и се влошила.

-Родилката и починала на Инфективната клиника во Скопје со компликации поврзани со ковид. Претходно била породена во седмиот месец на бременоста, а бебето е во инкубатор, потврдуваат од Министерството за здравство.

Родилката немала коморбидитети и не била вакцинирана против ковид-19.

Слични содржини