Модерна ја одложува испораката на вакцини против ковид 19 во ЕУ

од Stefanija Kuzmanovska

Според денеска објавениот договор, американската фармацевтска компанија „Модерна“ ќе ги одложи испораките на вакцината против коронавирусот во Европската унија за неколку месеци.

Според соопштението на Европската комисија, „Модерна“ ќе ја одложи испораката на некои дози првично планирани за вториот квартал на 2022 година за подоцна во годината, пренесува „Ројтерс“.

Во мај, компанијата „Фајзер“ и германскиот партнер „Бионтек“ се договорија и да ги одложат испораките на вакцината против коронавирусот за три месеци, потсетува британската агенција.

Слични содржини