Момче киднапираше авион со патници во САД, се заканува дека ќе го урне (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Млад човек киднапирал авион во Мисисипи и се заканил дека ќе го урне во еден од ланецот супермаркети „Волмарт“.

Според американските локални медиуми, меѓу кои и Фокс, 29-годишен маж киднапирал авион и кружи над „Волмарт“ во градот Тупело, Мисисипи, заканувајќи се дека ќе се урне во објектот.

„Се молат граѓаните да ја избегнуваат областа додека не се добијат повеќе информации. Како што се движи авионот, опасната зона е многу поголема“, се вели во соопштението на полицијата.

Властите соопштија дека прво биле известени во 5 часот наутро за пилот кој прелетал со авион над Тупело, пишува Мирор.

Тие соопштија дека пилотот се јавил на 911 и се заканил дека намерно ќе го урне авионот во Волмарт во Западен Мејн.

Во видеото објавено на Твитер, се вели дека авионот лета непредвидливо во кругови над куќите и продавниците.

Корисникот на Твитер кој го објави видеото рече: „Во моментов имаме 29-годишник кој украде авион и се заканува дека ќе го урне во нешто“. Навел и дека полицијата, брзата помош и противпожарните возила се насекаде во околината.

„FlightAware“ соопшти дека станува збор за „Beechcraft King Air 90“ во сопственост на „Southeast Aviation LLC“.

 

 

Слични содржини