Москва повторно му се заканува на Западот

од Vladimir Zorba

Секое можно американско запленување на руски резерви целосно ќе ги уништи билатералните односи меѓу Москва и Вашингтон, изјави во саботата шефот на оделот за Северна Америка во руското Министерство за надворешни работи, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

Западот одговори на руската инвазија на Украина со невидени економски, финансиски и дипломатски санкции, вклучително и замрзнување на околу половина од златните и девизни резерви на Русија во вредност од речиси 640 милијарди долари пред почетокот на инвазијата на 24 февруари.

Највисоки западни функционери, вклучително и шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, предложија запленување на замрзнатите резерви за да се помогне во финансирањето на идната реконструкција на Украина.

„Ги предупредуваме Американците на штетните последици од ваквите дејствија, кои трајно ќе ги нарушат билатералните односи, што не е ниту во нивен ниту наш интерес“, изјави Александар Дарчиев во интервју за ТАСС.

Не е јасно на кои резерви мислеше.

Соединетите држави и нивните европски сојузници исто така замрзнаа 30 милијарди долари имот на богати поединци поврзани со рускиот претседател Владимир Путин, вклучувајќи јахти, хеликоптери, недвижнини и уметност, според администрацијата на Бајден.

Американското Министерство за правда побара пошироки овластувања од Конгресот за да ги заплени имотите на руските олигарси како средство за притисок врз Москва поради нејзините акции во Украина, изјави обвинител во јули.

Дарчиев, исто така, рече дека Русија ги предупредила Соединетите држави дека дипломатските врски ќе бидат сериозно оштетени, па дури и може да бидат прекинати, доколку Русија биде прогласена за држава спонзор на тероризмот.

Говорејќи за ситуацијата во Украина, Дарчиев рече дека влијанието на САД врз Киев пораснало до тој степен што „Американците се повеќе стануваат директна страна во конфликтот“.

Дарчиев потврди дека има дискусии за можна размена на затвореници меѓу САД и Русија, во која би се вклучил Виктор Бут, затворениот Русин кого американските обвинители го нарекуваат еден од најважните трговци со оружје во светот, американската кошаркарска ѕвезда Бритни Гринер и поранешниот -маринец Пол Вилан, кој беше заробен од Русија, пренесува ТАСС.

Слични содржини