Москва за Тајван: Надворешни сили да се воздржат од провокации кои ја поткопуваат меѓународната безбедност

од Vladimir Zorba
253 прегледи

Москва ги повикува „надворешните сили“ да се воздржат од провокации со оглед на изборите во Тајван, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Веруваме дека односите меѓу страните на Тајванскиот теснец се исклучиво внатрешна работа на Кина. Обидите на одредени земји да ги искористат изборите во Тајван за да извршат притисок врз Пекинг и да ја дестабилизираат ситуацијата во теснецот и регионот во целина – се контрапродуктивни и заслужуваат широка осуда од меѓународната заедница. Ги повикуваме сите надворешни сили да се воздржат од провокативни дејства кои ја поткопуваат регионалната стабилност и меѓународната безбедност“, рече Захарова.

Таа додаде дека позицијата на Русија за Тајван е добро позната, конзистентна и непроменлива – таа територија е составен дел на Кина. Захарова потсети на член 5 од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу Руската Федерација и Народна Република Кина од 16 јули 2001 година, во кој се вели дека „руската страна ја потврдува непроменливоста на нејзината принципиелна позиција за тајванското прашање, кое е наведено во политичките документи, потпишани од лидерите на двете земји во периодот од 1992 до 2000 година“.

„Руската страна признава дека има само една Кина во светот, Владата на Народна Република Кина е единствената легитимна влада што ја претставува цела Кина, а Тајван е составен дел на Кина. Руската страна е против независноста на Тајван во која било форма“, се цитира во документот изјавата на Захарова.

Споменатиот пристап беше потврден во текстот на Заедничката декларација на Руската Федерација и Народна Република Кина за продлабочување на односите на сеопфатно партнерство и стратешка соработка кои влегуваат во нова ера, која лидерите на двете земји ја потпишаа на 21 март 2023 година за време на државната посета на кинескиот претседател Си Џинпинг на Русија. Во тој документ се наведува дека „руската страна цврсто ги поддржува дејствијата на кинеската страна насочени кон заштита на нејзиниот државен суверенитет и територијален интегритет“, потсети Захарова.

Потсетуваме, на изборите за шеф на администрацијата на Тајван победи кандидатот на владејачката Демократска напредна партија Лаи Чинг Те, кој се залага за независност на островот. Тој освои 40,05 отсто од гласовите. По победата, тој рече дека ќе се спротивстави на „заканите на Пекинг“, дека има намера да го задржи статус квото во Тајванскиот теснец, но и дека би сакал Тајван да води дијалог и соработка со Кина под услов „да има паритет “.

Слични содржини