Можно проширување на истрагата за Рашковски

од Vladimir Zorba

Јавната обвинителка, Вилма Русковска, во вечерашното интервју за „360 степени“ најави можно проширување на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Додаде и дека ќе бара продолжување на притворот.

Таа посочи дека се работи на собирање документација и сослушуваме сведоци за набавка на уште еден софтвер, кој е поврзан со отпечатоци и дека Агенцијата за заштита на лични податоци се противела на таа набавка.

Сега, вели таа, доколку соберат докази дека набавката и за овој софтвер е незаконска, ќе се прошири актуелната истрага.

Русковска изјави дека во набавката на софтверот за отпечатоци не се јавува истата фирма „Инвока гроуп“, која е добитник на тендерот за софтверот за сообраќајни прекршоци.

Слични содржини