МЗ: 277 нови корона-случаи, починаа 14 лица

од Vladimir Zorba

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.635 тестови, а регистрирани се 277 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 141, Прилеп – 23, Битола – 20, Куманово – 17, Кавадарци – 14, Велес и Охрид – по 9, Кичево и Струмица – по 7, Гостивар, Крива Паланка и Струга – по 4, Гевгелија – 3, Богданци, Кочани, Неготино, Ресен и Тетово – по 2, Валандово, Дебар, Кратово, Крушево и Штип. Од вкупниот број на позитивни (277), регистрирани се 44 реинфекции. Регистрирани сe 132 оздравени пациенти од: Куманово – 16, Прилеп – 15, Битола – 14, Охрид – 13, Скопје – 11, Велес – 10, Струга – 8, Кавадарци и Ресен – по 6, Дебар и Демир Хисар – по 5, Гевгелија – 4, Тетово, Гостивар, Штип и Неготино – по 3, Кичево – 2, Кочани, Радовиш, Крива Паланка, Берово и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 8 починати лица: 5 починати лица од Скопје (60г, 79г, 80г, 84г и 86г) и по едно починато лице од Кичево (69г), Неготино (68г), и Струмица (80г). Пријавените лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 6 починати лица од: Тетово (2), Велес (1), Скопје (1), Куманово (1), Гостивар (1). Починатите лица се на возраст од 41г до 90г. Лицата за починати се пријавени во период од 28.02.2022 до 03.03.2022 година. Од пријавените лица, 3 се починати во болнички услови и 3 лица во домашни услови. Од вкупно регистрираните починати лица (14), кај 12 лица се регистрирани коморбидитети, а 2 лица се пријавени без коморбидитети.

Направени се 2.635 тестови преку: ИЈЗ-246, ЦЈЗ Скопје-98, ЦЈЗ Битола-71, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово-5, ЦЈЗ Куманово-67, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–78, Жан Митрев (Филип Втори)-49, Авицена-91, Биотек-108, Систина-48, лабораторија Лаор-117, Синлаб-12, Ремедика-9, Плодност-10, Генеа-11, Никоб Лаб-200, ВФВ Медикал-62, Ели Медика Плус-20, Ројал Медика–14, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–13, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.228. Досега во земјата се направени вкупно 1.920.186 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 301.293, бројот на оздравени пациенти е 289.978, на починати е 9.137, а бројот на активни случаи изнесува 2.178.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно) Скопје 140735, Активни 1230 Куманово 16383, Активни 91 Битола 14444, Активни 126 Прилеп 13765, Активни 138 Тетово 13375, Активни 56 Кавадарци 10261, Активни 81 Велес 9588, Активни 97 Гостивар 9484, Активни 29 Охрид 8575, Активни 44 Струмица 7938, Активни 23 Штип 7931, Активни 19 Кичево 5486, Активни 45 Кочани 5000, Активни 21 Струга 4663, Активни 9 Гевгелија 4298, Активни 21 Неготино 3631, Активни 15 Ресен 2637, Активни 35 Свети Николе 2606, Активни 3 Радовиш 2490, Активни 14 Крива Паланка 2393, Активни 15 Делчево 1900, Активни 0 Дебар 1656, Активни 11 Берово 1631, Активни 3 Валандово 1463, Активни 5 Виница 1357, Активни 9 Пробиштип 1258, Активни 2 Богданци 1010, Активни 7 Кратово 946, Активни 11 Крушево 912, Активни 5 Демир Хисар 821, Активни 6 Македонски Брод 732, Активни 2 Демир Капија 582, Активни 3 Македонска Каменица 521, Активни 2 Пехчево 482, Активни 0 Дојран 339, Активни 0

Слични содржини