МЗ: 609 новозаразени со корона од 6542 тестирани

од Nikola Popovski

Mинистерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 6.542 тестирања, а регистрирани се 609 нови случаи на КОВИД-19.

Билансот по градови изнесува:

• Скопје – 276
• Куманово – 50
• Струмица – 36
• Штип – 21
• Велес – 20
• Охрид и Кавадарци – по 18
• Гостивар и Битола – 17
• Кичево, Струга и Радовиш – по 15
• Прилеп – 14
• Кочани – 11
• Тетово и Берово – по 9
• Ресен – 6
• Гевгелија, Свети Николе, Дебар, Валандово и Кратово – по 5
• Виница – 4
• Крива Паланка, Делчево и Пехчево – по 3
• Неготино – 2
• Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe и 347 оздравени пациенти од:
• Скопје – 173
• Тетово – 25
• Куманово – 24
• Струмица – 22
• Гостивар – 15
• Штип – 14
• Кичево – 13
• Велес – 8
• Берово и Делчево – по 6
• Кавадарци, Прилеп и Македонска Каменица – по 5
• Радовиш, Свети Николе и Пробиштип – по 4
• Неготино – 3
• Битола, Ресен и Гевгелија – по 2
• Крива Паланка, Кочани, Валандово, Кратово и Виница – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.218.501 тестирање на Ковид-19.

Слични содржини