МЗ: 906 новозаразени со коронавирус во последното деноноќие

од Nikola Popovski

Министерството за здравство го објави најновиот ковид-биланс во земјава 906 новозаразени од 6.006 тестирани.

Бројките по градови изгледаат вака: Скопје 423, Куманово 60, Прилеп 12, Тетово 68, Битола 19, Велес 16, Гостивар 51, Кавадарци 15, Охрид 20, Штип 19, Струмица 39, Струга 19, Кочани 16, Кичево 31, Гевгелија 6, Неготино 5, Свети Николе 14, Ресен 11, Крива Паланка 2,Радовиш 16,Берово 4, Делчево 5, Дебар 9, Виница 3, Пробиштип 4, Валандово 1, Богданци 4, Кратово 7, Македонски Брод 3, Пехчево 1, Македонска Каменица 2, Дојран 1.

Регистрирани се 343 оздравени пациенти.

Досега во земјава направени се 1 164 177 тестови, а регистрирани биле 177 399 позитивни случаи.

Процентот на заразени од тестирани денеска е 15,1%.

Слични содржини