Најновиот и најмодерен американски носач на авиони тргна кон Европа

од Nikola Popovski

Најновиот и најнапредниот носач на авиони на американската морнарица го започна своето прво распоредување во вторникот. Моќниот носач на авиони наскоро би требало за прв пат да учествува во воена вежба со сојузниците во Северна Америка и Европа.

Американската морнарица соопшти дека „USS Gerald Ford“ е првиот нов носач на авиони дизајниран по повеќе од 40 години. Изградбата официјално започна во ноември 2009 година, а во 2017 година беше нарачана од поранешниот претседател Доналд Трамп, пренесува „CNN“.

Носачот на авиони има нова, напредна технологија. Го користи и електромагнетниот систем за лансирање на авиони (EMALS). Системот „EMALS“ за лансирање на авиони од бродови користи електрична енергија наместо претходниот систем за катапулт со пареа. Системот прави помалку оптоварување на авионите и ќе овозможи помалку време помеѓу лансирањето, рече претставник на морнарицата.

Носачот има и радар со двоен опсег, понапреден радарски систем. Тоа е единствениот носач на авиони од прва класа што ќе има ваков тип на радар, рече претставникот.

„USS Gerald Ford“ и ударната група на носачот ќе оперираат во Атлантскиот Океан и Средоземното Море.

Слични содржини