Намалувањето на внесот на сол го намалува ризикот од многу хронични болести

од Vladimir Zorba

Солта е вообичаен дел од секојдневната исхрана на повеќето луѓе. Често дава или го подобрува вкусот на храната. Експертите велат дека за функционирање на организмот се потребни околу 500 мг сол дневно, додека прекумерното внесување може да го зголеми развојот на разни болести.

Светската здравствена организација препорачува консумирање помалку од пет грама сол дневно, што е дури и малку помалку од една кафена лажичка. Што се однесува до децата, препораката е уште помал внес на сол, во зависност од активноста.

И иако е неопходна хранлива материја за организмот, помага во балансирање на телесните течности, ги подобрува нервните и мускулните функции, прекумерното внесување може да доведе до штетни ефекти по здравјето.

Ова се само некои од нив:

Високиот крвен притисок како тивок убиец

Поради големиот внес на сол, нашето тело е повеќе склоно кон задржување течности, што предизвикува поголема количина на крв да тече низ вените и артериите. Ова го зголемува крвниот притисок, поради што срцето мора посилно да пумпа. Високиот крвен притисок е често асимптоматски и затоа се нарекува „тивок убиец“.

Срцев застој

Според студијата објавена во Lancet, намалениот внес на сол им помага на пациентите со срцева слабост со некои симптоми.

Иако оваа навика не го намали бројот на хоспитализирани или смртни случаи, истражувањата покажаа дека ги ублажува симптомите како што се оток, замор и кашлица.

Мозочен удар

Конзумирањето повеќе сол од препорачаното исто така претставува поголем ризик од мозочен удар, како и други кардиоваскуларни болести.

Мозочниот удар се јавува кога протокот на крв во одреден дел од мозокот е прекинат или ограничен, што му дава на мозочното ткиво помалку кислород.

Зголемениот внес на сол може да го зголеми количеството на крв во артериите, да го зголеми крвниот притисок, а со тоа и да го зголеми ризикот од мозочен удар.

Срцев удар

Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести, солената храна, особено преработената храна, доведува до висок крвен притисок, срцев удар и мозочен удар.

Според податоците на таа американска здравствена организација, околу половина милион смртни случаи годишно се поврзани со висок крвен притисок, поради што намалениот внес на сол навистина може да спаси животи.

Солта е штетна за крвните садови

Според сите достапни информации и истражувања, прекумерното внесување сол остава големи оштетувања на артериите и доведува до формирање на наслаги на ѕидовите на крвните садови, таложење на масти, холестерол и други штетни материи.

Како да го намалите внесот на сол?

– Изберете свежа храна наместо преработена храна. Зелениот зеленчук, храната и овошјето богато со влакна се дефинитивно подобар избор. Најважно е што ќе можете да го регулирате внесот на сол со готвење дома.

– Пред да купите какви било намирници, прочитајте ја декларацијата. Изберете производи кои имаат помалку сол на 100 грама.

– Не нудете им на децата солена храна. Кога станува збор за храна за бебиња, сведете ја на минимум за да не се навикнат на вкусот.

– Контролирајте ги порциите и количината на храна што ја јадете. Прејадувањето често води до прекумерно внесување сол, пишува „Тајмс оф Индија“.

Слични содржини