Намирници кои се сметаат за здрави, а можат да доведат до срцеви заболувања

од Stefanija Kuzmanovska

Некои намирници, иако се здрави, доколку се консумираат во големи количини и пречесто може да доведат до зголемување на холестеролот, а долгорочно до срцеви заболувања.

Меѓу нив се издвојуваат полномасното млеко, јаткастите плодови и кокосовото масло.

Исхраната е еден од најважните фактори за одржување на здравјето на вашето срце. Веројатно веќе знаете дека храната што ја јадете игра важна улога за здравјето на вашето срце, особено кога станува збор за вашиот холестерол.

Покрај додавањето на храна богата со антиоксиданси во вашата исхрана, исто така клучно е да го ограничите внесот на штетни состојки кои може да предизвикаат зголемување на холестеролот со текот на времето.

Иако постојат многу вообичаени виновници што повеќето луѓе знаат да ги избегнуваат, како што се пржената храна и брзата храна, има и неколку за кои можеби не ни сфаќате дека претставуваат ризик.

Кокос и кокосово масло
Веројатно сте слушнале за придобивките од кокосовото масло, без разлика дали го нанесувате на косата за дополнителен сјај и мекост или го додавате во вашите оброци за согорување на мастите. Меѓутоа, ако не сте внимателни, премногу консумирање може да доведе до зголемување на холестеролот.

Кокосот и кокосовото масло содржат многу големи количини на заситени масти. Заситените масти се поврзани со зголемено ниво на LDL или лош холестерол. Кога се зголемува LDL, се зголемува и ризикот од срцеви и други кардиоваскуларни заболувања.

Иако овие намирници се генерално добри во умерени количини, ограничувањето на внесувањето е важен чекор кој треба да се преземе.

Јаткасти плодови
Јаткастите плодови често се сметаат за една од најздравите закуски, а кога се консумираат во умерени количини, дури можат да бидат одлични за вашето срце. Сепак, ова може да се промени ако ги јадете премногу често.

Иако се здрави во умерени количини, јаткастите плодови лесно можат да доведат до зголемен холестерол и срцеви заболувања доколку се јадат во големи количини.

Јаткастите плодови се природно богати со калории, заситени масти и здрави масти. Вишокот може да доведе до зголемување на телесната тежина и зголемено ниво на ЛДЛ или лош холестерол. Ова на крајот може да доведе до срцеви заболувања.

Полномасно млеко
Млекото е богато со калциум, витамин Д, калиум и многу други хранливи материи, а сите тие нудат придобивки за вашето целокупно здравје. Сепак, нутриционистите препорачуваат избегнување на полномасно млеко доколку приоритет ви е понизок холестерол или поздраво срце.

Млекото е богато со калории, масти и заситени масти. Ова може да доведе до зголемување на телесната тежина и ЛДЛ или лош холестерол. Зголемувањето на нездравата телесна тежина и конзумацијата на заситени масти се поврзани со зголемен ризик од срцеви заболувања.

Слични содржини