Наполи продолжува убедливо да чекори кон Скудетото

Наполи победи како гостин на Каљари со 5-0 во последниот натпревар од 26. коло од Серија А. Домаќините имаа точно две позиции на почетокот на натпреварот, а потоа ја предадоа целосната иницијатива на својот ривал до крајот на натпреварот. „Небесно-сините“ го постигнаа својот прв погодок во 29-тата минута кога Кајехон ја искористи асистенцијата на Алан. Во 42 минута, Мертенс удвои на 2: 0.

По паузата неаполитанците продолжија на високи вртежи и во 61-та минута Инсиние го најде капитенот Хамшик, кој со убав удар го направи резултатот класичен. 10 минути подоцна судијата нареди пенал за гостите за игра со рака во казненото поле на Кастан. Зад топката застана Инсиние, кој не направи грешка за 4:0. Конечните 5: 0 ги постави Руи во 90-тата минута од фаул.

Така Наполи останува на врвот на табелата и во моментов има 4 поени пред Јувентус, чиј натпревар беше одложен. Каљари е само 5 бода над опасната зона.