Навивачи во Германија може да се соочат со барања за обесштетување поради протести

од Vladimir Zorba

Второлигашкиот натпревар помеѓу Херта Берлин и СВ Хамбург беше во прекин повеќе од половина час бидејќи навивачите фрлаа тениски топчиња на теренот. Друг инцидент по рестартирањето ќе доведеше до прекин на играта.

Натпреварот од Бундес лигата помеѓу Фрајбург и ВфБ Штутгарт беше прекинат во секое полувреме кога навивачите фрлаа чоколадни монети и други предмети на теренот за играње. Чоколадни монети беа фрлени и на натпреварот Келн – Ајнтрахт Франкфурт.

Навивачите со недели на овој начин протестираат против одлуката на Германската фудбалска лига (ДФЛ) да донесе стратешки партнер во обид да го зајакне својот маркетинг, особено во странство.

Спортскиот адвокат Пол Ламберц изјави за dpa во неделата дека е законски можно клубовите да им префрлат потенцијални казни за такви инциденти на навивачите.

„Ова е барање за отштета и може да се спроведе против навивачите“, рече Ламберц.

„Не со сите навивачи, туку само со оние кои го предизвикаа нарушувањето. Потоа, исто така, треба да видите дали можете да ги идентификувате. Тоа брзо може да изнесува десетици илјади, можеби дури и стотици илјади евра отштета. Тоа исто така не се побарувања што можете да ги избегнете по пат на лична несолвентност“, вели тој.

Управниот директор на Херта, Томас Херих, рече дека очекува голема парична казна, но и изрази одредена поддршка за протестите.

„Легитимно е да се преземе акција и да се изрази критика. Но, друга работа е начинот на кој тоа се прави. Тоа трае премногу долго“, рече тој.

Навивачите, исто така, критикуваат дека ДФЛ се обидува да ги прекине протестите без да се вклучи во дијалог. Шефот на ДФЛ, Ханс-Јоаким Ватцке, рече дека оваа област треба да се подобри, но побара почит од двете страни.

Навивачите во Берлин сугерираа дека би прифатиле откажување на натпреварот.

„Ова гласање за да се дозволи влез на инвеститор во лигата е тотално погрешно. И ние некако треба да се обидеме да се одбраниме од тоа“, рече еден претставник на навивачите во саботата.

Слични содржини