Нов гаф на Бајден: Наместо Канада, ја поздрави Кина

од Stefanija Kuzmanovska

За време на својот синоќешен говор во канадскиот парламент во Отава, американскиот претседател Џозеф Бајден по грешка ја пофали „Кина“ кога сакаше да каже Канада и направи нов гаф.

„Денес ја поздравувам Кина… извинете, ја поздравувам Канада“, рече 80-годишниот американски претседател и набрзина додаде: „Можете да замислите што мислам за Кина. Но нема да навлегувам во тоа“, пренесе „Њујорк Пост“.

На прес-конференцијата која следеше, Бајден направи сличен гаф и ја спомена Јапонија додека зборуваше за односите на Кина со Русија, но се поправи пред крајот на реченицата.

Слични содржини