Нова повреда го откажа Вавринка

Ставениот под број 2 во главната шема, Стен Вавринка (Швајцарија) не успеа да го заврши натпреварот против квалификантот Илја Ивашка (Белорусија) од вториот круг на меѓународниот тениски турнир во Марсеј (Франција) со награден фонд 718.810 евра.

Вавринка го загуби првиот сет со 4: 6, а при 1: 1 во вториот дел го прекина учеството по 55 минути на теренот. Не е јасна точната причина за одлуката на швајцарецот, кој имаше проблеми со левото колено минатата сезона.

Ивашка, кој е 193-ти во светската ранглиста, ќе игра во четвртфиналето против Никола Мау (Франција). Претставникот на домаќините го елиминира број 6 во шемата Жил Милер (Луксембург) со 3: 6, 6: 2, 6: 4 за 1:40 час игра.

Број 4 Томаш Бердих (Чешка) го победи Стефано Травалија (Италија) со 5: 7, 7: 6 (4), 6: 3. Италијанскиот играч постигна 18 асови.

Следниот ривал на Бердих е Дамир Џумхур (Босна и Херцеговина).

Број 9, Карен Хачанов (Русија) го елиминира Миша Зверев (Германија) со 6: 2, 6: 1, а осмиот поставен Филип Краиновиќ (Србија) победи против Жил Симон (Франција) со 6: 3, 6: 3.