Нутриционисти советуваат кои комбинации на намирници треба да ги избегнуваме

од Stefanija Kuzmanovska

Иако некои комбинации на храна и пијалоци се вообичаени, нутриционистите предупредуваат дека треба да се внимава која од овие комбинации не треба да се прави.

Утринско кафе или чај и јајца
Ако вашиот омилен појадок се состои од јајца и шолја топло кафе или чај, треба да размислите да ја разделите оваа комбинација на следниот оброк.

Тоа е затоа што, според експертите за храна во Prepped Pots, иако ова може да изгледа како појадок од соништата за да го започнете денот, можеби нема да ги добивате придобивките од јајцата богати со железо кога пиете кафе веднаш по нив. И кафето и чајот содржат својства кои ја спречуваат апсорпцијата на железото во организмот.

Наместо тоа, се советува да не се пие чај и кафе најмалку еден час после јадење јајца.

Пица и газирани пијалаци
Дали има нешто подобро од шише од вашиот омилен газиран сок со пица? Рафинираните јаглехидрати во пицата во комбинација со додадениот шеќер во содата може да предизвикаат драстично зголемување на нивото на шеќер во крвта.

Покрај тоа, бидејќи пицата е масна, кога се меша со газиран сок, може да биде „тешка“ за вашиот дигестивен систем и да доведе до непријатно чувство на ситост и надуеност.

Овошје и житарки
Ако имате малку почувствителен стомак, можеби ќе сакате да избегнувате комбинирање на овошје со житарки, дури и ако тоа изгледа како природна комбинација.

Тоа е затоа што постои разлика во времето на варење на двете – овошјето лесно се вари, додека на зрната им треба подолго. Двете заедно можат да предизвикаат непријатно чувство.

Јајца и месо или месни производи
Ништо подобро за викенд појадок од добар пржен колбас и јајца.

Можеби ќе сакате да ги замените јајцата или месото со нешто друго бидејќи и двете од овие намирници се богати со протеини и комбинирани може да доведат до преоптоварување со протеини и вознемирен стомак. Не е добра комбинација за викенд.

Јогурти и овошје
Јогуртот со овошје е здрава комбинација, но важно е како ги јадете двете. Јогуртот е алкален, а популарните овошја како боровинки и јагоди се кисели, па ако ова е еден од вашите омилени појадок, одлучете се за алкално овошје како малини и банани.

Слични содржини