Одбила вакцина, па „умрела“ осум пати: Два месеци била на респиратор

од Nikola Popovski

Џема Робертс, невакцинирана жена од Велика Британија, доживеала клиничка смрт осум пати, откако била хоспитализирана поради коронавирус и сепса. Преживеала благодарение на медицинскиот персонал во болницата Ворингтон, а сега ги моли сите да се вакцинираат.

„Ве молам, не дозволувајте да умрам“, ги молела таа болничарите.

Нејзиното страдање започнало во август кога итно била пренесена во болница и ѝ ставиле респиратор, каде што останала следните два месеци.

„Прво мислев дека е мамурлак, бидејќи претходниот викенд бев на свадба. Но, кога отидов на лекар да се тестирам, бев позитивен. На почетокот се чувствував уморно и лошо, а потоа почнав да губам здив секогаш кога одев во тоалет“, вели таа.

Џема вели дека е вечно благодарна на медицинската сестра Колет Томас, која ја охрабрувала за време на нејзиниот престој во болницата.

„Кога рекоа дека ме носат во болница, мислев дека ќе ми дадат малку кислород и ќе ме пуштат повторно. Се сеќавам дека им кажав на лекарите и медицинските сестри да не ме остават да умрам. Би сакала порано да ја примив вакцината, мислам дека сите треба да ја примат сега“, изјавила Џема, пренесува Мирор.

 

 

Слични содржини