Осум намирници кои го намалуваат крвниот притисок

од Vladimir Zorba

Студиите покажаа дека одредени намирници, особено оние богати со одредени хранливи материи, како што се калиум и магнезиум, го намалуваат крвниот притисок.

Хипертензијата или високиот крвен притисок е најчестиот ризик фактор за срцеви заболувања што може да се спречи. Често се препишуваат лекови за намалување на крвниот притисок, но промените во животниот стил, вклучително и модификациите на исхраната, можат да помогнат во овој процес и да го намалат ризикот од срцеви заболувања, пишува Б92.

Здравата исхрана е од суштинско значење за намалување на крвниот притисок и одржување на оптимални нивоа, а истражувањата покажаа дека одредени видови храна, особено оние кои се богати со одредени хранливи материи како што се калиум и магнезиум, го намалуваат нивото на крвниот притисок.

Еве осум намирници кои ќе ви помогнат природно да го намалите крвниот притисок:

Агруми

Цитрусните овошја, вклучително и грејпфрутот, портокалите и лимоните, можат да имаат моќни ефекти за намалување на крвниот притисок. Тие се преполни со витамини, минерали и билни соединенија кои можат да помогнат во одржувањето на здравјето на срцето со намалување на факторите на ризик за срцеви заболувања како хипертензија.

Лосос и други масни риби

Мрсната риба е одличен извор на омега-3 масти, кои имаат важни придобивки за здравјето на срцето. Овие масти можат да помогнат во намалувањето на нивото на крвниот притисок со намалување на воспалението и нивото на соединенијата што ги стегаат крвните садови наречени оксилипини. Студиите го поврзуваат поголемото внесување на масна риба богата со омега-3 со намалување на крвниот притисок.

Семки од тиква

Семките од тиква се хранливо богатство. Тие се концентриран извор на хранливи материи важни за контрола на крвниот притисок, вклучувајќи магнезиум, калиум и аргинин.

Бобинки

Бобинките се поврзани со различни импресивни здравствени придобивки, вклучувајќи ја и нивната способност да ги намалат факторите на ризик за срцеви заболувања. Бобинките се богат извор на антиоксиданси, вклучително и антоцијани, пигменти кои ја даваат црвената боја на бобинките.

Докажано е дека антоцијаните го зголемуваат нивото на азотен оксид во крвта и го намалуваат производството на молекули кои ги стеснуваат крвните садови, што може да помогне во намалувањето на крвниот притисок. Капините, малините и јагодите се само некои од бобинките кои се поврзани со ефектите на намалување на крвниот притисок.

Ф’стаци

Ф’стаците се многу вкусни и здрави. Тие содржат голем број на хранливи материи неопходни за здравјето на срцето и регулација на крвниот притисок, вклучувајќи го и калиумот.

Морков

Крцкави, слатки и хранливи, морковите се главен зеленчук во диетите на многу луѓе. Богат е со фенолни соединенија, како што се хлорогените, п-кумарните и кофеинските киселини, кои помагаат да се релаксираат крвните садови и да се намали воспалението, што може да помогне во намалувањето на крвниот притисок.

Јогурт

Јогуртот е млечен производ богат со хранливи материи кој е преполн со минерали кои помагаат во регулирањето на крвниот притисок, вклучувајќи калиум и калциум.

Слични содржини